MTOSB, 2018 OCAK - 2018 MAYIS DÖNEMİNİ KAPSAYAN “SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MTOSB, 2018 OCAK - 2018 MAYIS DÖNEMİNİ KAPSAYAN “SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mersin  Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 2018 Ocak - 2018 Mayıs dönemi "Sanayici Bilgilendirme Toplantısı" MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi. Bölge Müdürümüz Halil YILMAZ’ın hazırlamış olduğu sunumla başlayan toplantıda, son 4 aylık dönemde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sanayicilerimize bilgi verildi.

Toplantı öncesi Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör tarafından sanayicilerimize yönelik Vergilendirmeye ilişkin Güncel mevzuat Değişikliği” konusu kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası sanayicilerimizin sorularını yanıtlayan Vergi Dairesi başkanı Adem Güngör’e Yönetim Kurulu Başkanımı Sabri Tekli tarafından hediye takdim edildi.

Vergilendirme mevzuatına ilişkin bilgilendirme toplantısının ardından Sanayici Bilgilendirme toplantısına geçildi. Bölge Müdürümüz Halil Yılmaz’ın Organize Sanayimize ait 3. 4. ve 5. Bölge Çalışmaları, OSB otoban bağlantısı, 2. Bölgede devreye alınan Atık su arıtma tesisi ve Bölgemizde faaliyete geçen Güneş Enerji Santralleri gibi konulara değindiği  toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile birlikte çok sayıda sanayici katıldı.

Bölgemizde atıl olarak bulunan alanlar değerlendirilerek, Güneş enerji santrallerine dönüştürüldüğünü belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli ” 1. Bölgede 22,3 MW , 2.bölgede 18 MW olmak üzere toplam 40,3 MW tesisin geçici kabul işleri tamamlanarak devreye alınmış bulunmaktadır. Bu sayede Elektrik enerjisi tüketimimizin yaklaşık %16’sı bölge içerisinde ki tesislerden karşılanacaktır. Türkiye’de 300’ü aşkın Osb içerisinde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi bu üretim kapasitesi ile 2. Sırada yer alıyor” diye belirtti.

Sunumlar esnasında faaliyetler hakkında sanayicilere bilgi veren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sabri TEKLİ, “İstihdam artışımız, yatırım artışımız, üretim rakamlarımız, ihracat rakamlarımız Bölgemiz sanayicisinin çalışma, üretme, istihdam yaratma azmini göstermekte.  2018 yılında enerji tüketim rakamlarımızda geçen seneye göre yüzde 8’lik  artış söz konusu. 3. Organize Sanayi Bölgemize 7 milyon metrekareye yakın talep var, fakat bizim sanayi alanı yaratacağımız 750 bin metre karelik alan söz konusu. Bu alanı bölgemize değer katacak ve bölgeye en iyi yatırımları yapacak sanayicilerimiz ile değerlendireceğiz” dedi.

Gerçekleştirilen Sanayici Bilgilendirme toplantısı,  Bölgemizde faaliyet gösteren firma yetkililerinin istek ve önerilerini dile getirmesi ile sona erdi.