OSBÜK "EGE BÖLGE TOPLANTISI" EBSO VE TORBALI OSB EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

OSBÜK

Ege Bölgesi Sanayi Odasında (EBSO) gerçekleşen, OSBÜK Ege Bölge Toplantısına 8 ilden 50 OSB’nin yöneticileri katıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün teşrifleriyle düzenlenen toplantıya, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş KÜTÜKÇÜ, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Sabri TEKLİ, Bekir SÜTÇÜ, Ali BAHAR, Hakkı ATTAROĞLU, Adem CEYAN, Ömer ÜNSAL, Seyit ARDIÇ, Mustafa YAĞLI,  Bölge Müdürleri komisyonu üyesi ve MTOSB Bölge Müdürümüz Halil YILMAZ'ın yanı sıra Bölge Müdürleri Komisyon Üyeleri, İzmir ve Manisa sanayicileri de katılım sağladı. Torbalı OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Hakkı Attaroğlu ile Bölge Müdürü Abdil Çalar’ın davetlilerle yakından ilgilendiği toplantıya Dr. Faruk Özlü’nün yeni danışmanı Mehmet Ali Okur da katıldı. Bakanlık üst düzey yöneticilerinin de iştirak ettiği toplantı açılış konuşmaları ve istişare toplantılarıyla öğlene kadar devam etti.

Bakan Faruk ÖZLÜ; "Yerli ve milli üretim politikasından geri dönüş yok"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, OSBÜK Ege bölge toplantısında yaptığı konuşmada, 2018 yılında reform ajandalarına yeni bir vizyon daha eklediklerini belirterek, “Bu vizyon; yerli ve milli üretimdir. Yerli ve milli üretim politikasından geri dönüş yoktur. Ok yaydan çıkmıştır ve hedefe ulaşacaktır” dedi. Bakan Özlü, Türkiye’nin artık, geleceği kucaklamaya hazır bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin yerli ve milli üretime hazır bir ülke olduğunu anlatan Özlü, “Türkiye artık, kendi yerli ve milli imkânlarını, maksimum düzeyde üretime sunmaya hazır bir ülkedir. Yerli ve milli üretim politikasından geri dönüş yoktur. Ok yaydan çıkmıştır ve hedefe ulaşacaktır. Nasıl ki; Afrin’e yerli ve milli gücümüzle yürüyorsak, büyük Türkiye hedefine de aynı güçle yürüyeceğiz” diye konuştu.

ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Ege OSB Zirvesi’nin açılış konuşması, programın ev sahiplerinden İzmir Torbalı OSB Müteşebbis Heyet Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Attaroğlu tarafından yapıldı. Bakan Özlü ve diğer konuklara seslenen Attaroğlu, konuşmasına Afrin operasyonunda şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Üretim Reform Paketi için Bakan Özlü’ye teşekkür eden Attaroğlu, istişare toplantılarının önemine değindi. Attaroğlu, toplantıya katılan OSB’lerin taleplerini bakana aktarmalarını istedi.

KAMULAŞTIRMA YETKİSİ TALEBİ

Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez, toplantıda yaptığı konuşmada, OSB hakkında kısa bilgiler verdi. Bölgeye elektrik almak için, nakil hatlarının geçtiği arazilerin kamulaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Dönmez, bu konuda ciddi sorun yaşadıklarını vurgulayarak, OSB’lere kamulaştırma yetkisinin tekrar verilmesini talep etti. 2012’den sonra yatırımları hızlandırdıklarını da anlatan Dönmez, yatırımcılara, bugünün parasıyla metrekaresi 22 avrodan altyapısı tamamlanmış sanayi parseli tahsis ettiklerini, bölge olarak çok ciddi talep aldıklarını belirtti.

GENİŞ KATILIM

Sanayicilerin talep ve önerilerini iletme fırsatı bulduğu toplantıya Bakan Faruk Özlü ve Bakan Danışmanı Mehmet Ali Okur'un yanı sıra, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Sabri TEKLİ, Bekir SÜTÇÜ, Ali BAHAR, Hakkı ATTAROĞLU, Adem CEYAN, Ömer ÜNSAL, Seyit ARDIÇ ve Mustafa YAĞLI, İzmir Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve MTOSB Bölge Müdürümüz Halil YILMAZ  katılım gösterdi.