ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA, MERSİN TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İLE MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA, MERSİN TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ  İLE MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Üniversite-Sanayici iş birliği toplantısı; Vali Ali İhsan SU başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Bölge Müdürümüz Halil YILMAZ, Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Yüksel Özdemir ve Çağ Üniversitesi Rektörü Ünal AY,  İl Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA,  Yönetim Kurulu Üyelerimiz Tufan BALLI, Kürşat HADDAT, Berdan Civata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi,  Berdan Civata Genel Müdürü Zeynep AYSALAR'ın  katılımları ile Mersin Üniversitesinde gerçekleştirildi. 

Mersin Valisi Ali İhsan SU, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet ÇAMSARI tarafından imzalanan protokol ile bölgenin rekabet gücünün arttırılmasının yanı sıra akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerinin ekonomiye kazandırılmasının ve sanayi ihtiyaçları yönünden araştırma faaliyetlerinin teşvik edilmesinin hedeflendiği bildirildi.

İmzalanan protokolle teknolojik yenilik alanında Ar-Ge, tasarım, sistem entegrasyonu, dış ticaret, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda “Makine ve Metal Teknolojileri” ile “Elektronik ve Otomasyon” alanlarında oluşturacak projeler, iki farklı pilot uygulama ile sanayicilerin Ar-Ge talep ve ihtiyaçları doğrultusunda üniversite akademik personeli ile grup toplantıları ve çalışmaları gerçekleştirilecek.

Akademisyenler tarafından hazırlanan patentli projelerin yanı sıra sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin akademisyenler tarafından uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi de hedefleniyor. Ulusal ve uluslararası konferans, sempozyum ve panel gibi etkinliklerin de yapılacağı iş birliği sonucunda üretilen veya geliştirilen projelerin, ülke ekonomisine kazandırılarak somut çıktıların oluşturulmasının hedeflendiği bildirildi.