Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

“TÜRK-ARAP EKONOMİ ZİRVESİ" VE "TÜRK-YEMEN İŞ FORUMU" VESİLESİYLE MERSİN’DE BULUNAN ARAP İŞ DÜNYASI HEYETİ BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ.

“TÜRK-ARAP EKONOMİ ZİRVESİ

Kalkınma Bakanlığı himayelerinde, Mersin Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDTA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ve Türk-Arap İşadamları Derneği'nin (TURAB) destekleriyle gerçekleştirilen "1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi" ve "Türk-Yemen İş Forumu" vesilesiyle Mersin'de bulunan Kıbrıs, Fas, Tunus, Cezayir, Lübnan, Filistin, Kuveyt, Bahreyn, Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Sudan, Suudi Arabistan, Yemen, Hindistan, Malezya, Çin gibi ülkelerden katılım sağlayan Arap iş dünyası heyeti Bölgemizi ziyaret etti.

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan YILDIRIM, Cidde Başkonsolosu Akif MENEVŞE ve Arap iş dünyası heyeti katılım sağladı.

Bölgemize gelen Arap İş Dünyası Heyetine tanıtım filmi izletilmesinin ardından konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ “Öncelikle 1. Türk – Arap Ekonomi Zirvesinin gerçekleştirilmesinde büyük pay sahibi Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Mersin Valimiz Ali İhsan SU,  Türk Arap İşadamları Derneği ve Çukurova Kalkınma Ajansı’na, Türk-Arap ilişkilerinin gelişmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı Mersin Sanayicisi adına şükranlarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli “Türkiye, bulunduğu jeopolitik konumu ile tarihi, kültürel ve sosyal alanlardaki pozisyonu, Türk ve Arap dünyasını birbirine yakın kılmaktadır. İşte bu sebeple Arap dünyası ile karşılıklı saygı, sevgi ve diyaloğa dayanan ilişkilerimiz her alanda tatmin edici düzeyde olduğu gibi sanayi dünyamızda da memnuniyetle karşılanmakta ve sanayicimiz, Arap coğrafyasında barış, istikrar ve refahın egemen olması için yürütülen çabalara güçlü ve aktif destek vermektedir” diye belirterek konuşmasına devam eden Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli “Bu çerçevede Arap ülkeleriyle Türkiye arasındaki mevcut ilişkilerin ve işbirliğinin yapısal temelde güçlendirilmesi sanayimiz içinde büyük önem taşımaktadır. Mersin Organize Sanayi Bölgesi gerek konumu, gerekse potansiyeli bakımından her türlü üretim faaliyetinin yapılmasına çok elverişli bir bölgede bulunmakta. Tanıtım videomuzda da gördüğünüz üzere, karşılıklı ticaretimizi arttırmak için her türlü olanağa sahibiz. Çünkü biz inanıyoruz ki, ticaret arttıkça zenginlik artar, zenginlik arttıkça ve paylaşıldıkça huzur iklimi doğar. Arap dünyası ile olan yatırım ortamını daha da arttırarak,  bütün deneyimlerimizi, biz Mersin Sanayicisi olarak paylaşmaya hazırız.” diye belirtti.

Konuşmasının ardından İş adamlarının sorularını yanıtlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ,  3. Organize Sanayi bölgesi, Güneş Enerji Santralleri, Bölgemizdeki yatırım olanakları, Organize Sanayi bölgemizde üretim yapmanın avantajları gibi konularda iş adamlarına bilgi verdi.

Toplantıdan sonra, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ’ye ziyaretleri esnasında gördükleri ilgi sebebiyle teşekkürlerini belirten Arap İş dünyası  Heyeti, Organize Sanayi Bölgemizi gezmelerinin ardından bölgeden ayrıldılar.