Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

MTOSB, 2017 AĞUSTOS - 2017 ARALIK DÖNEMİNİ KAPSAYAN “SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MTOSB, 2017 AĞUSTOS - 2017 ARALIK DÖNEMİNİ KAPSAYAN “SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mersin  Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 2017 Ağustos - 2017 Aralık dönemi "Sanayici Bilgilendirme Toplantısı" MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi. Bölge Müdürümüz Halil YILMAZ’ın hazırlamış olduğu sunumla başlayan toplantıda, son 3 aylık dönemde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sanayicilerimize bilgi verildi. Organize Sanayimize ait 3. 4. ve 5. Bölge Çalışmaları, OSB otoban bağlantısı, 2. Bölgede devreye alınan Atık su arıtma tesisi ve Bölgemizde faaliyete geçen Güneş Enerji Santralleri gibi konulara değinilen  toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile birlikte çok sayıda sanayici katıldı.

Sunumlar esnasında faaliyetler hakkında sanayicilere bilgi veren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sabri TEKLİ, “İstihdam artışımız, yatırım artışımız, üretim rakamlarımız, ihracat rakamlarımız Mersin sanayicisinin çalışma, üretme, istihdam yaratma azmini göstermekte.  2017 yılında enerji tüketim rakamlarımızda geçen seneye göre yüzde 28’lik  artış söz konusu. Bölgemize ciddi sayıda talep var, yeni yatırım talepleri devam ediyor.” dedi.

Mersin  Tarsus Organize Sanayi Bölgesine 3. Bölgenin de katılımı ile bölgedeki istihdamın, ihracat rakamlarının da artacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli, "MTOSB 3. bölgede 98 hektar alanda yer alan 750 bin metre kare sanayi parselimizin Taslak planlarını hazırladık. Önümüzdeki dönemde tahsislerini yapacağımız 3. Bölgemize, istihdam rakamlarımızı ve ihracatımızı  arttıracak, Mersin’in markasal gelişimine katkı sunacak, OSB’mizin değerini arttıracak yatırımcıların gelmesini istiyoruz” dedi.

2. bölgemizde devreye alınan Atık Su Arıtma tesisi ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli “ Atık Su Arıtma tesisimiz bölgemize ve sanayicimize hayırlı olsun. Tesisin bölgemize kazandıracakları kadar, doğaya ve sanayimiz çevresinde yaşayan vatandaşlara tesir edebilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırması da  bizim için çok önemli. Çevreye büyük önem veriyoruz.  2. Bölgede devreye aldığımız Atıksu Arıtma tesisimiz 4. ve 5. Bölgemizi de destekleyecek altyapıya sahip ve bu yönüyle Türkiye’de örnek bir tesis olduğu kanısındayım” dedi.

3. bölge tahsisleri ile eş zamanlı olarak, fizibilite raporları hazırlanmış olan ve  4 . Bölge olarak planlanan yaklaşık 56 ha. alanında çalışmalarına başlanacağını belirten Tekli “ 4. ve 5. Bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık. Bu alanlarında bölgemize katılması ile istihdam ve üretim oranlarımızın artışını sağlayacağız. Bize değer katacak bu bölgelerin çalışmalarına, 3. Bölge tahsisleri ile birlikte hız kazandıracağız” dedi.

OSB’nin sorunlarını bildiklerini de vurgulayan Tekli, "Otoban bağlantısı Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın söz verdiği üzere ihale edildi ve yüklenici firma belirlenerek, firma şantiyesini kurdu. Şuan da kamulaştırma çalışmaları başladı ve konuyu yakın bir şekilde takip etmekteyiz” dedi. Bir önceki Bilgilendirme toplantısında değinilen ulaşım sorununun da çözüldüğünü belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli “ Büyükşehir Belediyemiz ile görüşerek ulaşım sorununu çözmüş bulunmaktayız. 114 ve  126 nolu belediye otobüsleri 1. Ve 2. Bölgemize hizmet verecek. Mersin merkezden Sanayimize gelen yada Mersin merkeze gidecek vatandaşların artık bu hizmetten faydalanabileceklerini belirtti.”

Bölgemizde atıl olarak bulunan alanlar değerlendirilerek, Güneş enerji santrallerine dönüştürüldüğünü belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli ” 1. Bölgede 22,3 MW , 2.bölgede 18 MW olmak üzere toplam 40,3 MW tesisin geçici kabul işleri tamamlanarak devreye alınmış bulunmaktadır. Bu sayede Elektrik enerjisi tüketimimizin yaklaşık %16’sı bölge içerisinde ki tesislerden karşılanacaktır. Türkiye’de 300’ü aşkın Osb içerisinde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi bu üretim kapasitesi ile 2. Sırada yer alıyor” diye belirtti.

Mersin Valisi Ali İhsan SU başkanlığında, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen Üniversite-Sanayi İş Birliği toplantısına da değinen Yönetim Kurulu Başkanımız Tekli “ Bölgemizde yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim alan gençlerin daha donanımlı ve kalifiye yetişmeleri için çaba harcamaktayız. Üniversite-Sanayi İş Birliği çerçevesinde gerçekleşen toplantılarda Mersin bölgesindeki Üniversitelerimiz ile Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan gençlerin mesleki eğitimlerinin devamı niteliğinde, Organize Sanayi Bölgemiz’de açılabilecek bir yüksek okula gitme imkanlarını da görüştük.” dedi.  Toplantıda, Mesleki Yüksekokul kurulması için görüş birliğine varıldığını belirten Tekli” Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha başarılı ve kalifiye yetişebilmeleri için gereken çalışmaları yürütüyoruz. Bölgemizde 2000 öğrenci kapasiteli Mesleki Yüksekokul için gerekli müracaatı yaptık. Mesleki eğitim konusu bizim için çok büyük önem arz ediyor. ” diye ifade etti.

Toplantı, daha sonra Bölgemizde faaliyet gösteren firma yetkililerinin istek ve önerilerini dile getirmesi ile sona erdi.