2017 MAYIS - 2017 TEMMUZ DÖNEMİNİ KAPSAYAN SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2017 MAYIS - 2017 TEMMUZ DÖNEMİNİ KAPSAYAN SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin  Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 2017 Mayıs - 2017 Temmuz dönemi "Sanayici Bilgilendirme Toplantısı" MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi. Bölge Müdürümüz Sn. Halil YILMAZ’ ın hazırlamış olduğu sunumla başlayan toplantıda,  aylık periyotta MTOSB’de neler yapıldığı ve hangi hizmetlerin verildiği anlatıldı.  Organize Sanayimize ait 3. Bölge Çalışmaları, OSB otoban bağlantısı gibi konuların değinildiği  toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile birlikte çok sayıda sanayici katıldı.

Ardından konuşan MTOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sabri TEKLİ, Sanayicilerin Türkiye’nin üreten neferi olduğunu söyleyerek, "Türkiye bilmeli ki, üretim olmadan, üretmeden bir şeye sahip olamayacağız. Şu an Türkiye’deki 317 OSB’yi temsilen yönetimine seçildiğimiz Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu’nda gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda ciddi bir bilgi birikimine sahip oluyoruz. Bugün burada hem size yaptığımız çalışmaları anlatmak hem de yenilikler hakkında bilgilendirmek için bir araya geldik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte OSBÜK olarak Türkiye’nin geleceğini ve sanayisini baştan aşağıya yapılandırıyoruz. Özellikle Türkiye’deki OSB sistemi tüm dünya tarafından hayranlıkla izleniyor ve bu oluşumu çevre ülkelerimizde bulmanız mümkün değil" dedi.

Mersin’in 3. organize sanayi bölgesi olacak olan MTOSB 3. bölge ile ilgili de bilgiler veren Tekli, "MTOSB 3. bölgede 750 bin metre kare sanayi parselimiz oluşuyor. Taslak planlarımızı hazırladık, 24 tane parsel yarattık. Bu parsellerimiz arasında en büyüğü 157 dönüm. Şu an 3. bölgeye yatırım yapmak için başvuruda bulunanların sayısı 230’u buldu. Bugüne kadar bu parseller için ne kimseye söz verdik, ne de taahhütte bulunduk. Mersin için gerekli yatırımlar hangileriyse, istihdam sayısını arttıracak, Mersin’in markasal gelişimine katkı sunacak, OSB’mizin değerini arttıracak yatırımcıların gelmesini istiyoruz. Güneş paneli üretimi yapmak isteyen bir firma 250 bin metre kare parsel istiyor, ilk etaptaki istihdam sayısı ise bin kişi. Bir beyaz eşya üreticisi 3. bölgemize yatırım yapmak istiyor. Ve bunlar gibi birçok yatırımcı sırada bekliyor" ifadelerini kullandı.

OSB’nin sorunlarını bildiklerini de vurgulayan Tekli, "Otoban bağlantısı, toplu taşıma sorunu ve benzeri sorunların çözümü için yetkili makamlar ile gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Bu sorunların daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmesi adına mücadele ediyoruz. Çevreye büyük önem veriyoruz. Bu anlamda Çevre İl Müdürlüğü ile yaptığımız ortak çalışmalarımız da devam ediyor. Eğitime büyük önem veriyoruz. Artık ara elaman değil, aranan elemanlar yetiştirmek için mücadele edeceğiz. Burada öğrencilerimizin üniversiteyi kazanma oranlarını yukarıya çekmek için çaba sarf edeceğiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha başarılı olabilmeleri için gereken çalışmaları yürütüyoruz. 480 olan öğrenci sayımızı 600 öğrenciye çıkarıyoruz. Şu an okulumuza 300’e yakın başvuru yapılmış. Artık Mersin’de büyük önem gösterilen ve insanların çocuklarını okutmak istedikleri bir yapıya kavuştuk. Anadolu Lisesi’ni kazanabilmesine rağmen bizim okulumuzu tercih eden öğrencilerimiz mevcut. Bizim okulumuzda eğitim gören öğrenciler hayatı görüyor, üretimi görüyor, fabrikaları, sanayiyi tanıyorlar" şeklinde konuştu.

Toplantı, daha sonra Bölgemizde faaliyet gösteren firma yetkililerinin istek ve önerilerini dile getirmesi ile sona erdi.